Rotasız Cafe ile ilk durağımız İzmir oldu. Havaların iyiden iyiye soğuduğu bu mevsimde rotamızı daha ılıman olan güzel şehir İzmir’e çevirmiş olmanın ne kadar doğru bir tercih olduğunu ise çok geçmeden anlayacaktık. Böylece Yoldaş Rota ile ilk uzun yolculuğumuza da çıkmış olduk.

Kim bilir evimize bir daha ne zaman döneceğiz? Ama Yoldaş Rota da ben de çoktan evimiz gibi benimsedik Rotasız Cafe’yi. Geceleri kapımızı kapattığımızda sıcacık küçük bir dünya karşılıyor bizi. Evimiz, işimiz, kitaplarımız, birkaç kıyafetimiz ve bir avuç kahve tohumumuz ve Rota ile ben… yani yaşamamız için her şeye sahiptik.


Sabahları kapımızı açtığımızda dünya doluyordu içeriye ve başlıyorduk günü yaşamaya. Her gün bir meydana, sokağa sığınıyorduk. Bir yandan kahve yapıp bir yandan şehirle kucaklaşıyorduk. Kordan’da faytona da bindik, Asansöre gidip şehri tepeden de izledik, Kızlar Ağası Hanı’nda közde kahve de yudumladık, güzel havanın tadını çıkara çıkara Alsancak çimlerine yayılıp yol yorgunluğumuzu attık…


Hep o kartpostalların içine sıkışmış şehirler gibidir ya uzaktan görünen güzel kentler. İzmir de Saat Kulesi ve palmiye ağacı ile katmıştır hafızalarımızda. Belki hayatımızın bir döneminde yolumuz da düşmüştür. Sırf orada olduğumuz için biz de almışızdır o cansız kartlardan sevdiklerimize hediye diye.


Bugün ayak bastığımızda o şehir canlandı bizim için. Hem yolculuğumuzun başlamasının heyecanı, hem de o Saat Kulesi’nin ve denizden esen meltemin yapraklarını okşadığı palmiyelerin canlanması… biz bu şehrin yaşadığını hissettik bizim de bu şehirde yaşadığımızı tabii.


Burada olduğumuzu duyan dostlar geliyordu her gün ziyaretimize. Biz onlara kahve ikram ediyorduk onlar bize boyozlar getiriyorlardı. Sohbet edip hayallerimizi, o anımızı, sevgiyi ve yemeklerimizi paylaşıyorduk.
Bir kez daha iyi ki bu yolculuğa çıkmışız diye düşündüm. Hem gezip hem üretip hem paylaşıp hem de sevgiyle insanları sardığımız bir yolculuk bu… daha yolun başındayız ama bunun bir hayat tarzı olduğunu anlamamız için bu kadarı bile yetti.


Bizler yolda olmayı çok sevdik. Yolumuz, var olduğunuz yerlere de düşecektir elbette. Bu güzellikleri birlikte paylaşmak dileği ile…