Kimileri hayatlarından sıkıldıkları için yollara düşmeyi bir kaçış olarak görür, bense hayatımı yollarda var ediyorum. Benim için yollarda olmak önceleri hayatta kalmam için gerek olan şeydi. Ekmeğimi şehir şehir gezerek kazandım yıllarca. Yerleşik yaşama geçtiğimde ise hep bir yerlerden fısıldayıp aklımı çeldi gitme fikri.

Neyse ki Sanat Evim’i gönül rahatlığı ile emanet edeceğim dostlar edindim yıllar içinde ve kulağıma gelen fısıltılara yüzümü dönebildim. Yıllarca gezi planları yaptım. Dostlarımla, kedimle, köpeğimle düştüm yollara. İki çadırdan başkasının olmadığı ışık niyetine yıldızları kullandığımız koyları, köyleri ziyaret ettim. Memleketin her bölgesinde, onlarca şehri gezdim. Hemen hemen hepsinde de bir daha ki ziyaretimde hatırını sorabileceğim dostlarla tanıştım. Tanıştığım dostları İstanbul’da Sanat Evim ailesi ile ağırladık sıklıkla.

Ben kendi yaşamımda “bu devirde kimseye güven olmaz!” sözünü yer ile bir ettim. Geze geze, göre göre var ettim güler yüzlü, güvenilir, samimi hayatların varlığını yaşamımda. Yani diyeceğim o ki; çok gezenin mi, okuyanın mı daha çok bildiğini bilmem ama çok gezenin, hele benim gibi turistik değil de yaşamak için gezenin, kocaman bir ailesi olur.

Her bastığım toprak her sıktığım el bana yeni yollar gösterdi. Yeni ufuklar açtı önümde. Her çıktığım yolculuk gömüldüğümüz ufacık dünyamızdan sonsuz evrene doğru yaptığım yolculuk gibiydi benim için. Tıpkı en sıkıntılı anımda kafamı kaldırıp gökyüzüne baktığım zaman hissettiğim ferahlık gibi. O kadar büyük ki evren ve ben o kadar küçüğüm ki haliyle sıkıntılarım da… Tıpkı göğe bakmak gibi yollarda olmak.

Şimdi daha uzun bir yola çıkıyorum. Rotasız Cafe ile dayar diyar gezeceğiz. Uzun süredir dönüp dolaşıp geleceğim bir evim vardı. Şimdi evim yollar olacak. Evimle ve hatta cafemle birlikte gezeceğim. Hem de öyle sadece ülkeyi değil kıtayı, hatta karış karış tüm dünyayı… yol nereye götürürse, gönül nerde sıcaklık bulursa rotamız orası olacak. Kim bilir bir gün uzay mekiği cafeme atlar gezegen gezegen gezerim.

Hayal gücümün sınırı yok artık. Çünkü yollarda olmak hayal etmek demek. Yollarda olmak merak etmek demek… Şu dağın arkası, diğer dağın arkası… Görülecek ne çok dağ ve onun arkası var. Bunları hayal etmek demek yollarda olmak.

Elbette ki tüm gezilenler, görülenler, yaşananlar paylaşıldıkça değerli, anlatıldıkça ölümsüz… ben de yol hikayelerimi sizlerle paylaşacağım. Kim bilir belki de Rotasız Baran dostlarının yollardaki rotası oluverir. Bu yollardan sakallı gözlüklü renkli bir adam geçti derler ve ben de iyi ki düştüm yollara derim.